Wolna Palestyna

16/03/2010

Zamieszki w Jerozolimie – 16.03.2010

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 16:27
Palestyńska młodzież rzucająca kamieniami w izraelskie oddziały na punkcie wojskowym Qalndiya - zdjęcie WAFA, 16 marca 2010

Palestyńska młodzież rzucająca kamieniami w izraelskie wojsko na punkcie kontrolnym Qalandia, zdjęcie WAFA, 16 marca 2010

Starcia odnotowano we wtorek rano w kilku częściach Starego Miasta Jerozolimy Wschodniej i otaczających je sąsiedztwach, jako że izraelska policja zaatakowała w/w tereny po tym, jak mieszkańcy podjęli strajk, by zaprotestować przeciwko izraelskim nadużyciom i działalności osadniczej w mieście.

Co najmniej 9 mieszkańców zostało rannych, jako że armia użyła nadmiernej siły przeciwko protestującym.

Starcia miały miejsce po tym, jak fundamentalne grupy osadników otworzyły w poniedziałek synagogę niedaleko Meczetu Al Aqsa w Jerozolimie Wschodniej. Napięcia w Jerozolimie były duże, ponieważ Izraelczycy ogłosili w zeszłym tygodniu budowę 50.000 nowych domów dla osadników żydowskich w mieście.

Starcia były skoncentrowane w obozie dla uchodźców Shu’fat, Wad Al Joz, Al Esawiyya, Silwan i kilku sąsiedztwach na Starym Mieście, szczególnie w Hatta, Al Sa’diyya i Al Wad. Trzy sąsiedztwa są fizycznie połączone z Meczetem Al Aqsa.

Tuziny mieszkańców ciskało kamieniami w izraelskich żołnierzy stacjonujących przy blokadzie ulicy przy wjeździe do obozu dla uchodźców Shu’fat na północy Jerozolimy.

Źródła wojskowe podały, że mieszkańcy rzucali w żołnierzy stacjonujących przy blokadzie ulicy kamieniami i pustymi butelkami, i że na miejsce wezwano posiłki.

Żołnierze i policja użyła przeciw mieszkańcom bomb gazowych, granatów ogłuszających oraz kul pokrytych gumą, jak również wystrzeliła w powietrze serie z ostrej amunicji.

Dwoje młodocianych mijających miejsce zdarzeń zostało porwanych.

Starcia miały również miejsce w kilku częściach Starego Miasta, szczególnie w Wad Al Jouz, podczas gdy policja ścigała tuziny mieszkańców.

Policja użyła również nadmiernej siły przeciwko protestantom przy Bramie Al Nasher, jednej z bram Meczetu Al Aqsa.

Miejscowa młodzież rzucała również koktajlami Mołotowa w nielegalne osady na Starym Mieście; nie odnotowano rannych.

Zamieszki miały też miejsce w obozie dla uchodźców Qalandia na północ od Jerozolimy, kiedy to policja wystrzeliła serie z ostrej amunicji oraz kule pokryte gumą w szkolne dzieci. Wojsko porwało 15 letniego chłopca i zabrało go do miejscowego centrum przesłuchań.

Rzecznik izraelskiej policji poinformował, że dwoje policjantów zostało lekko rannych na Starym Mieście.

Wcześniej policja porwała 12 letniego Eyada Al Taweela i zabrała go razem z jego dwoma ciotkami do centrum przesłuchań; policja porwała również 3 młodocianych.

Izrael narzucił ścisłą blokadę Starego Miasta, szczególnie bram Meczetu Al Aqsa, i nie pozwolił mieszkańcom, włączając tuziny starszych kobiet, na wejście do kompleksu.

Izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że starcia miały również miejsce w Galilei w wiosce Asoufia.

Policja porwała 39 letniego mężczyznę z miasta Majd Al Kroum na północy Izraela utrzymując, że zaatakował on policjanta.

Policja utworzyła również tuziny blokad ulicznych przy wjazdach do arabskich miast w Izraelu i zarządziła inspekcję wszystkich arabskich pojazdów.

Blokady dróg zostały nałożone w Acre, Fasad, na kilku skrzyżowaniach w Galilei i wokół Jerozolimy po tym jak utrzymywano, że setki mieszkańców z Izraela próbują dotrzeć do Meczetu Al Aqsa.

Frakcje palestyńskie stacjonujące w Syrii wezwały Palestyńczyków i ich frakcje w Palestynie, by przeciwstawiły się izraelskim nadużyciom wszelkimi środkami i żeby chroniły Meczet Al Aqsa.

Khalid Mashal, przywódca biura politycznego Hamasu, wezwał kraje arabskie i Władze Palestyńskie Mahmouda Abbasa do wstrzymania wszelkich rozmów z Izraelem.

Uaktualnienie: 38 rannych i co najmniej 20 zatrzymanych wskutek ataku izraelskiej policji na palestyńskich protestantów

Palestyńskie źródła medyczne poinformowały, że większość rannych w Jerozolimie zostało postrzelonych stalowymi kulami pokrytymi gumą. Wojska użyły również gazu łzawiącego i bomb dźwiękowych by stłumić dzisiejsze protesty.

W ostatni piątek Izraelczycy ogłosili blokadę wokół Zachodniego Brzegu i Jerozolimy, co oznacza zamknięcie miasta Jerozolimy dla niewielkiej liczby Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, którzy mają pozwolenia na wstęp.

Policja nie pozwalała Palestyńczykom poniżej 50 roku życia na wstęp do Starego Miasta Jerozolimy.

Gaza: Setki protestują w solidarności z Jerozolimą

Setki studentów razem z politykami i nauczycielami protestowało we wtorek w Mieście Gaza w solidarności z Jerozolimą.

Co najmniej 38 palestyńskich cywilów zostało rannych w izraelskim ogniu we wtorek podczas trwających w Jerozolimie Wschodniej starć.

Protestujący zgromadzili się w budynku Palestyńskiej Rady Ustawodawczej w Mieście Gaza. Miejscowi członkowie parlamentu i politycy wygłosili przemówienia żądające arabskiego i międzynarodowego wsparcia dla Palestyńczyków w Jerozolimie.

W międzyczasie palestyńskie grupy zbrojne w Gazie powiedziały mediom, że izraelskie ataki przeciwko egzystencji Palestyńczyków w Jerozolimie mogą doprowadzić do nowego powstania wśród Palestyńczyków.

IMEMC

Stu Palestyńczyków rannych w zamieszkach w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu

Ponad 100 Palestyńczyków rannych i 70 zatrzymanych – to bilans zamieszek we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu.

Arabowie przez cały dzień walczyli z izraelską policją. Protestowali przeciwko rozbudowie osiedli żydowskich na palestyńskich terytoriach. Obawiali się też, że otwarcie synagogi Hurwa na Starym Mieście będzie krokiem do przejęcia należącego do muzułmanów Wzgórza Świątynnego.

Z izraelską policją w arabskich dzielnicach i w obozie dla uchodźców Szuafat walczyły setki Palestyńczyków. Obrzucali funkcjonariuszy kamieniami. Ci używali gazu łzawiącego, grantów ogłuszających i gumowych kul.

W zeszłym tygodniu rząd Benjamina Netanjahu ogłosił plan budowy 1600 domów dla osadników we Wschodniej Jerozolimie. Według izraelskiej organizacji pozarządowej Peace Now monitorującej osadnictwo, rząd planuje postawić w sumie 50 tysięcy nowych mieszkań. Maya de Vries z izraelskiej organizacji Ir Amim, również monitorującej działania rządu we Wschodniej Jerozolimie powiedziała Polskiemu Radiu, że podział Jerozolimy na dwie stolice jest jeszcze możliwy, ale osadnictwo żydowskie musi zostać wstrzymane. Później wyznaczyć granicę będzie coraz trudniej.

Palestyńczycy i Amerykanie żądają wstrzymania osadnictwa w arabskiej części miasta. Premier Benjamin Netanjahu nie chce pójść na kompromis i zapowiedział jego kontynuację.

IAR

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: