Wolna Palestyna

11/03/2010

Parlament Europejski poparł raport Goldstone’a

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 03:01

10.03.2010

Palestyński "terrorysta"

Parlament Europejski poparł raport Goldstone’a dotyczący izraelskiej inwazji na Strefę Gazy na przełomie 2008 i 2009 r. Wezwał też Izrael do zniesienia blokady Gazy, a obie strony do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie konfliktu.

Rezolucja PE „wzywa Unię Europejską i jej państwa członkowskie do wzięcia pod uwagę wyników dochodzeń prowadzonych w następstwie raportu Goldstone’a oraz wdrożenia zaleceń zawartych w tym raporcie”. PE domaga się też „rozliczenia wszystkich winnych łamania prawa międzynarodowego, włączając w to przypadki zbrodni wojennych”.

ONZ-owski ekspert Richard Goldstone wykazał, że w trakcie operacji przeprowadzonej w Strefie Gazy między 27 grudnia 2008 r. a 18 stycznia 2009 r. zarówno izraelscy żołnierze, jak i bojownicy palestyńskiego ugrupowania Hamas popełniali zbrodnie wojenne. W swoim raporcie najbardziej krytycznie odniósł się do działań Izraela: jego zdaniem państwo to użyło nieproporcjonalnie dużych sił i złamało międzynarodowe prawo humanitarne.

Raport wzywa też Radę Bezpieczeństwa ONZ do przekazania sprawy Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, jeśli strony same nie przeprowadzą śledztw dotyczących postawionych im zarzutów.

Europosłowie oczekują od szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, by w imieniu UE domagała się dalszego wprowadzania zaleceń raportu Goldstone’a w Strefie Gazy i południowym Izraelu. Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego NZ z 26 lutego, PE domaga się od stron konfliktu przeprowadzenia niezależnych, skutecznych i przejrzystych dochodzeń w ciągu pięciu miesięcy.

Eurodeputowani wezwali Ashton do oceny wyników tych dochodzeń i przedstawienia jej Parlamentowi Europejskiemu. Przypomnieli też o wadze procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, kładąc nacisk na rolę pojednania między Palestyną i Izraelem.

„Poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowych praw człowieka przez wszystkie strony i niezależnie od okoliczności, a także budowa zaufania między Izraelczykami i Palestyńczykami stanowią niezbędne elementy procesu pokojowego prowadzącego do sytuacji, w której dwa państwa będą istnieć obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie” – głosi rezolucja.

Monitorowanie procesu realizowania zaleceń raportu Goldstone’a poprzez konsultacje z misjami zagranicznymi Unii i organizacjami pozarządowymi posłowie uznają za priorytet. Nie podoba im się „presja wywierana na organizacje pozarządowe zaangażowane w przygotowanie raportu Goldstone’a i dochodzenia prowadzone w następstwie raportu”. Rezolucja wzywa wszystkie strony do zaprzestania posunięć, które utrudniają działalność tych organizacji.

Parlament zaapelował również o „natychmiastowe, trwałe i bezwarunkowe” otwarcie przejść między Strefą Gazy a Izraelem. Posłowie podkreślają, że blokada przyczyniła się do dalszego pogłębienia kryzysu humanitarnego na terytoriach palestyńskich.

Środowa rezolucja została przyjęta większością 335 głosów, przy sprzeciwie 287 posłów.

Izraelska inwazja pod hasłem „Płynny ołów” na przełomie 2008 i 2009 r. kosztowała życie około 1437 Palestyńczyków i 13 Izraelczyków. Po zakończeniu izraelskiej agresji zmarło kolejnych kilkuset Palestyńczyków. W wyniku izraelskiego ataku ponad 5000 Palestyńczyków zostało rannych, z tego około 30% trwale okaleczonych. Wojska izraelskie zdewastowały domy mieszkalne, pola i infrastrukturę Gazy.

Źródło

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: