Wolna Palestyna

04/03/2010

Szósty Doroczny Tydzień Izraelskiego Apartheidu 2010

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 15:05

Solidarność w akcji: Kampania BDS (Boycott, Divestment, Sanctions) – „Bojkot, Wycofanie inwestycji, Sankcje” (wobec Izraela)

6-ty Międzynarodowy Tydzień Izraelskiego Apartheidu (Israeli Apartheid Week –  IAW) odbywa się w tym roku w dniach 1 – 14 marca.

Jako że został zapoczątkowany w 2005 roku, Międzynarodowy Tydzień Izraelskiego Apartheidu rozrósł się stając się jednym z najważniejszych światowych wydarzeń w kalendarzu solidarności z Palestyną. W ubiegłym roku, ponad 40 miast z całego świata uczestniczyło w wydarzeniach Tygodnia, które miały miejsce w czasie przebudzenia na izraelską brutalną ofensywę przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy. Tydzień Izraelskiego Apartheidu zyskuje na popularności wraz z przyłączaniem się do niego w tym roku nowych miast.

Tydzień Izraelskiego Apartheidu odbywa się wieńcząc rok niesamowitego sukcesu kampanii „Bojkot, Wycofanie inwestycji, Sankcje” w skali światowej. Wykłady, filmy, i działania wskażą na niektóre z tych osiągnięć wraz z wieloma aktami niesprawiedliwości, które sprawiają, że kampania BDS jest niezbędna w walce o zakończenie izraelskiego apartheidu.

Tłumaczenie własne z oficjalnej strony poświęconej wydarzeniu – http://apartheidweek.org/

Zwiastun:

—————————————————-

Paweł Michał Bartolik, 02.03.2010

Inauguracja Tygodnia Apartheidu Izraelskiego

W 40 miastach na pięciu kontynentach rozpoczął się Tydzień Apartheidu Izraelskiego. Pierwszy raz zorganizował go Kolektyw Studentów Arabskich na Uniwersytecie w Toronto w marcu 2005 r.

Od początku organizatorzy tygodnia stawiają sobie dwa cele. Za pierwszy uznają przerwanie zmowy milczenia oraz przeciwdziałanie zniekształcaniu obrazu walki wyzwoleńczej Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Drugim celem ma być przypomnienie, że wymierzona w Palestyńczyków bezpośrednia przemoc armii i policji izraelskiej wpisuje się w szerszy kontekst prowadzonej przez państwo syjonistyczne polityki apartheidu.

Tydzień Apartheidu Izraelskiego obchodzony był dotąd oprócz Kanady w Stanach Zjednoczonych i różnych krajach Europy Zachodniej, jak też m.in. w Australii, Libanie i samej Palestynie. Ważną rolę w organizacji Tygodnia odegrali dotąd również dawni działacze przeciwko apartheidowi w RPA. W 2009 r. działaczka Afrykańskiego Kongresu Narodowego Ronnie Kasrils oficjalnie otworzyła Tydzień Apartheidu Izraelskiego w Londynie, Nowym Jorku i Toronto.

Tydzień Apartheidu Izraelskiego ma też służyć promocji kampanii bojkotu, wycofania inwestycji i sankcji przeciwko Izraelowi. Kampania ta, zainicjowana 9 lipca 2005 r. przez ponad 170 niezależnych organizacji palestyńskich, została w lutym br. określona przez Instytut Reuta, doradzający rządowi izraelskiemu think tank, jako skuteczna, mająca znaczenie strategiczne, i mogąca w ciągu kilku lat stać się trwałym zagrożeniem egzystencjalnym dla państwa syjonistycznego.

W Toronto, w którym Tydzień Apartheidu Izraelskiego został zainicjowany, spotkania w kolejnych dniach poświęcone będą m.in. zniszczeniu środowiska naturalnego w wyniku rasistowskiej polityki Izraela oraz obecności w ruchu sprzeciwu wobec apartheidu inicjatyw gejowsko-lesbijskich.

W ubiegłych latach organizatorzy Tygodnia spotykali się z problemami takimi jak odwoływanie w ostatniej chwili spotkań i warsztatów przez instytucje mające zapewnić odpowiednie warunki lokalowe. W ubiegłym roku stało się tak m.in. na uniwersytetach w Pizie, Ottawie i Peterborough. Działacze odpowiedzialni za inicjatywę wskazywali w związku z tym na intensywny lobbing miejscowych organizacji syjonistycznych.

Tydzień Apartheidu Izraelskiego stał się też przedmiotem zainteresowania Kanadyjskiej Koalicji Parlamentarnej Na Rzecz Zwalczania Antysemityzmu. Spotkało się to z reakcją organizacji Niezależne Głosy Żydów w Kanadzie, która określiła działania Koalicji mianem zamachu na wolność słowa oraz próby uciszenia głosów krytycznych wobec represyjnej i nielegalnej polityki rządu izraelskiego, jak też napiętnowania krytyki Izraela i jego zachowań, oraz zorganizowanych działań na rzecz ich zmiany, jako antysemityzmu i wreszcie ich kryminalizacji.

Tydzień wzbudził też reakcję rządu izraelskiego. Niedawno wyszedł z więzienia izraelskiego organizujący go na Zachodnim Brzegu Mohammad Otman Dżamal Dżuma z Komitetu „Stop Murowi”.

Tydzień rozpoczyna się w różnych dniach w różnych miastach, w związku z czym potrwa od 1 aż do 14 marca.

Przed rozpoczęciem tegorocznego Tygodnia Apartheidu Izraelskiego rozpisano pierwszy międzynarodowy konkurs na plakat. Zwycięzcą został Nidar el-Chajri.

Źródło

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: