Wolna Palestyna

03/03/2010

Izrael zalewa Gazę

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 23:40

Fakt całkowicie przemilczany przez polskojęzyczne (i nie tylko) mendia, artykuł pochodzi z Press TV. Zdarzenie miało miejsce 18 stycznia 2010 roku.

Izrael otworzył jedną z tam we wschodniej części Strefy Gazy, zalewając palestyńskie domy i powodując poważne zniszczenia.

Władze Izraela otworzyły tamę bez żadnego ostrzeżenia czy koordynacji z miejscowymi władzami w Gazie, wprawiając w osłupienie mieszkańców okolicy.

W regionie miały miejsce obfite opady w przeciągu ostatnich 24 godzin. Wydaje się, że władze izraelskie nie mogły uporać się w wielką ilością wody opadowej i zdecydowały się otworzyć tamę bez wcześniejszego ostrzeżenia.

Ponieważ Gaza znajduje się na nisko położonym terenie i jego poziom obniża się w kierunku Morza Śródziemnego, woda wpłynęła na obszar, zalewając dwie palestyńskie wioski i wysiedlając sto gazańskich rodzin.

Miejscowi Palestyńczycy twierdzą, że Izrael celowo spowodował powódź.

Wody z tamy, nazywanej Doliną Gazy, zalały domy w wiosce Johr al-Deek leżącej na południowy wschód od Miasta Gazy, oraz Nusirat we wschodniej części terytorium, gdzie znajduje się również obóz dla uchodźców Al-Nusirat.

Dolina Gazy ma długość około 8 kilometrów. Zaczyna się na wschodniej granicy Gazy z Izraelem i kończy w Morzu Śródziemnym.

Domy wielu Palestyńczyków uległy zalaniu i pewna ilość osób została uwięziona w środku lub na dachach, wiele osób również zaginęło.

Grupy ratownicze używają małych łódek żeby ewakuować uwięzionych ludzi.

Hamas potępił ten czyn jako zbrodnię wojenną i wezwał wszystkie powiązane strony do interwencji i udzielenia miejscowym pomocy.

Powódź utrudniła życie Gazanom, szczególnie tym wciąż mieszkającym w namiotach po zniszczeniach dokonanych na przełomie grudnia 2008 i stycznia 2009 roku wskutek izraelskiej inwazji na Strefę Gazy.

Podczas ofensywy zginęło wówczas ponad 1400 Palestyńczyków, głównie kobiet i dzieci, i ponad 10.000 domów zostało zniszczonych bądź uszkodzonych, zmuszając co najmniej 500 rodzin do życia w namiotach.

Widoczny jest bardzo niewielki postęp w rekonstrukcji zdewastowanych obszarów Strefy Gazy, przede wszystkim ze względu na izraelską blokadę, która udaremnia dostarczanie materiałów budowlanych do nadmorskiej enklawy.

Źródło

A tutaj relacja filmowa:

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: