Wolna Palestyna

02/03/2010

Jerozolima: Zamieszki na Wzgórzu Świątynnym

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 15:03

28.02.2010

W Jerozolimie przy bramie wejściowej do kompleksu meczetu Al-Aqsa na Wzgórzu Świątynnym zgromadziło się około 20 Palestyńczyków. Liderzy muzułmańscy wezwali wiernych, aby przybyli na to święte dla nich miejsce w celu powstrzymania żydowskich ekstremistów przed położeniem kamienia węgielnego pod budowę Trzeciej Świątyni.

Meczet Al Aqsa

Muzułmanie spędzili w kompleksie meczetu całą noc. Izraelska policja i wojsko na bramach Starego Miasta ustawiły punkty kontrolne, przez które wpuszczają tylko kobiety i mężczyzn powyżej 50 roku życia.

Meczet Al Aqsa

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wielokrotnie dochodziło do zamieszek. Najpoważniejsze wybuchły we wrześniu po tym, jak izraelscy żołnierze pozwolili wejść na Wzgórze ekstremistom żydowskim. Sytuację uspokoiły Jordania i Zachód. Rabini orzekli wówczas, że religijne prawo zabrania Żydom wchodzić na Wzgórze Świątynne. Tym razem ekstremiści planowali na świętym dla muzułmanów miejscu położyć kamień węgielny pod budowę Trzeciej Świątyni. Palestyńczycy zabarykadowali się aby im to uniemożliwić.

Meczet Al Aqsa - wnętrze

Na Wzgórzu Świątynnym (biblijna góra Moria), gdzie w starożytności znajdowała się Świątynia Jerozolimska, najświętsze miejsce judaizmu, stoi meczet Al-Aqsa i Kopuła na Skale. Dla muzułmanów to tradycyjnie trzecie najświętsze miejsce ich religii, po Mekce i Medynie. Kopuła na Skale wznosi się nad miejscem, w którym Abraham chciał złożyć ofiarę ze swojego syna Izaaka. Według Koranu właśnie w tym miejscu nastąpiło wniebowstąpienie proroka Mahometa.

Meczet Kopuła na Skale

Arabowie poważnie traktują plany ortodoksyjnych Żydów postawienia Trzeciej Świątyni na miejscu dwóch meczetów. Jej budowę rozpoczęli w kibucu pod Jerychem. Instytut Świątynny w Jerozolimie zgromadził już część strojów i naczyń liturgicznych, które będą w niej wykorzystywane.

IAR, PAP

Krótki filmik obrazujący żydowski fanatyzm religijny:

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: