Wolna Palestyna

01/03/2010

Palestyńskie dzieci poddawane są torturom

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 02:12

Dziecko zatrzymane w Jerozolimie Wschodniej

Raport „Dzieci za kratami”, wydany przez Defence for Children International (DCI), wskazuje, że w 2006 i pierwszej połowie 2007 r. ogromna większość dzieci zatrzymanych przez siły izraelskie została uwięziona. Tylko 3-5% porwanych nieletnich oczekujących na proces zostało zwolnionych za kaucją.

DCI zauważa też, że ponad 99% sądzonych dzieci przyznało się do zarzutów, a te, które nie przyznały się, zostały w końcu uznane za winne i skazane.

Organizacja wskazuje na artykuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przypominając, że oskarżeni mają prawo do bycia uznawanymi za niewinnych nim dowiedzie im się winy.

DCI stwierdza, że dzieci przyznawały się do stawianych im zarzutów po długotrwałych przesłuchaniach, mających miejsce przed rozpoczęciem rozprawy.

W raporcie znajdują się osobiste świadectwa dzieci, wskazujących na nadużycie siły i molestowanie seksualne przez armię izraelską oraz brutalne traktowanie podczas długotrwałych przesłuchań. Gdy proces przesłuchań dobiegał końca, kazano dzieciom podpisywać oświadczenia, których znaczenia nie były w stanie rozumieć.

Wywołujące stres pozycje

Raszid Radwa wspomina o tym, jak był bity po związaniu. Pozostawiono go następnie przez dziesięć godzin w wywołującej stres pozycji w zimnie. Potem kazano podpisać papiery po hebrajsku; gdy odmówił, przesłuchujący uderzył jego głową w stół.

Raport stwierdza: „Personel izraelskiej policji, armii i służb specjalnych dzień w dzień aresztuje i przesłuchuje dzieci palestyńskie. Aresztowania i następujące potem przesłuchania w aresztach dokonywane są bez jakichkolwiek jawnych zasad, procedur czy praw, co daje w tej fazie szeroką władzę izraelskiemu personelowi wojskowemu.”

Zgodnie z izraelskim zarządzeniem wojskowym nr 378 izraelski żołnierz niższy rangą lub oficer policji może zatrzymać dziecko palestyńskie na 96 godzin. Następnie, może ono być na 8 dni zatrzymane w celu przesłuchania. Sąd wojskowy może wówczas przesłużyć okres aresztu o 90 dni, następnie zaś sąd apelacyjny o kolejne 3 miesiące.

Tortury

DCI stwierdza: „centralnym aspektem fazy przesłuchań jest wykorzystanie szczególnych form tortur i złego traktowania. Świadectwa dzieci palestyńskich przetrzymywanych w więzieniach izraelskich, cytowane w tym artykule przez DCI, ukazują różne rodzaje stosowanych metod.”

W raporcie przypomina się, że zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka nikt nie może być obiektem tortur.

16-letni Assem Lufti Abdel Lattif Chalil wspomina swe doświadczenie tortur z rąk żołnierzy izraelskich. Bito go i pozostawiano w pozycji wywołującej stres na deszczu. Spędził 40 dni w centrum przesłuchań.

Jeden z piętnastolatków wspomina molestowanie seksualne i regularne bicie we wrażliwe miejsca ciała. DCI stwierdza: „Ogólnym efektem jest erozja i całkowite naruszenie praw oskarżonych Palestyńczyków w czasie fazy aresztowania i przesłuchania.

Dziecko palestyńskie w czasie aresztowania i przesłuchania nie ma prawa do milczenia; prawa do natychmiastowego i wolnego dostępu do prawnika; prawa do wyjaśnienia jemu czy jej praw aresztanta czy przesłuchiwanego; prawa do wolności od ataku, nękania i tortur; prawa do kontaktu z członkiem rodziny lub opiekunem; oraz prawa do domniemania niewinności.”

International Middle East Media Center, 24.07.2007

Tłumaczenie Paweł Michał Bartolik

Za: viva-palestyna.pl

Reklamy

3 Komentarze »

 1. Mocny art. Będzie mi potrzebny na przyszłość. Merci ;]

  Polubienie

  Komentarz - autor: acidek303 — 01/03/2010 @ 10:56 | Odpowiedz

 2. […] Zobacz również: Palestyńskie dzieci poddawane są torturom […]

  Polubienie

  Pingback - autor: Palestyńskie dzieci są wykorzystywane seksualnie w izraelskich więzieniach « Wolna Palestyna — 02/06/2010 @ 16:38 | Odpowiedz

 3. […] Zobacz również: Palestyńskie dzieci poddawane są torturom […]

  Polubienie

  Pingback - autor: Palestyńskie dzieci są wykorzystywane seksualnie w izraelskich więzieniach « Judeopolonia — 02/06/2010 @ 18:37 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: