Wolna Palestyna

24/02/2010

Za morderstwo Mahmuda al-Mabhuha odpowiedzialny Mossad

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 12:24

18.02.2010

Matka Mahmuda Abdela Raufa al-Mabhuha (na plakacie), założyciela zbrojnego skrzydła Hamasu, trzyma jego wizerunek w swoim domu w obozie dla uchodźców Dżabalija na północy Strefy Gazy, 30 stycznia 2010 r.

Stosunki między Wielką Brytanią i Irlandią a Izraelem stały się wyjątkowo napięte. Przyczyną takiego stanu jest kradzież tożsamości obywateli brytyjskich i sfałszowanie paszportów irlandzkich, którymi posłużyli się domniemani agenci Mosadu w zamachu na lidera zbrojnego skrzydła Hamasu w Dubaju. Zdaniem dubajskiej policji, za zabójstwem Palestyńczyka na 99% stoi izraelski wywiad.

Policja w Dubaju poinformowała, że w grupie 11 osób podejrzanych o zabójstwo 49-letniego lidera Hamasu Mahmuda al-Mabhuha (jednego z założycieli tzw. Brygad Izzadina al-Kassama, wojskowego skrzydła Hamasu), znajdowało się sześciu posiadaczy brytyjskich paszportów i trzech irlandzkich. Mabhuha znaleziono martwego w jego pokoju hotelowym 20 stycznia.

– Nasze dochodzenie ujawniło, że w zamordowanie Mahmuda al-Mabhuha zaangażowany był Mosad. Na 99%, jeśli nie na sto, Mosad stoi za tym morderstwem – powiedział szef policji Dahi Khalfan Tamim.

Brytyjczycy zlecili dochodzenie

Władze brytyjskie zleciły dochodzenie w tej sprawie wyspecjalizowanej komórce policyjnej zajmującej się zorganizowaną przestępczością na dużą skalę (tzw. SOCA). Komórka będzie współpracować z władzami w Dubaju i Interpolem.

SOCA potwierdziła w komunikacie, że fotografie i podpisy na brytyjskich paszportach, którymi posłużono się w Dubaju, nie odpowiadają wymogom brytyjskim. Nieoficjalne doniesienia sugerują, iż dane osobowe Brytyjczyków mogły zostać skopiowane przez personel hotelowy lub pracowników służby imigracyjnej.

Niezgodne z przepisami brody

Władze Irlandii ogłosiły, że trzy irlandzkie paszporty zostały sfałszowane i wystawione na fikcyjne nazwiska. W środę wieczorem skorygowały to oświadczenie przyznając, że ich numery seryjne są prawdziwe.

Irlandzki MSZ szuka kontaktu z osobami, których paszporty mają te numery, by ustalić, czy ich paszportów nie skradziono lub nie skopiowano. Domniemani Irlandczycy na fotografiach irlandzkich paszportów mają brody i uśmiechają się, co jest niezgodne z przepisami.

Powołując się na władze Dubaju, „Times” donosi, że podrobione paszporty były wykorzystywane w podróżach do różnych krajów Europy i Azji w okresie poprzedzającym zamach na Mabhuha. Gazeta twierdzi, że władze Dubaju poszukują dalszych 6 osób w związku z zabójstwem lidera Hamasu i przekonane są, że zabójstwa dokonali „zawodowcy”.

Ambasadorzy na dywaniku

Ambasador Izraela Ron Prosor został wezwany do brytyjskiego MSZ, gdzie zostanie przyjęty przez szefa służby dyplomatycznej Petera Rickettsa. Lewicowy laburzystowski poseł Jeremy Corbyn sądzi, że ambasadora należy wydalić z Wielki Brytanii, jeśli nie wytłumaczy sprawy – donosi BBC.

Minister spraw zagranicznych Irlandii Michael Martin zawezwał na rozmowę do MSZ ambasadora Izraela Ziona Ewroniego.

– Fałszowanie brytyjskich paszportów jest bardzo poważną kwestią. Rząd podejmie wszelkie niezbędne działania dla ochrony brytyjskich obywateli przed kradzieżą ich tożsamości – stwierdził Foreign Office w oświadczeniu cytowanym przez agencje Press Association.

Według PA, brytyjska ambasada w Tel Awiwie udzieliła pomocy mieszkającym w Izraelu obywatelom brytyjskim, których tożsamością posłużono się w Dubaju.

– Musimy przeprowadzić dogłębne dochodzenie. Brytyjski paszport jest bardzo ważnym dokumentem, z którym należy obchodzić się ostrożnie – oświadczył wcześniej premier Gordon Brown.

„Daily Telegraph” nie wyklucza, iż konflikt wywołany skopiowaniem brytyjskich paszportów może doprowadzić do zerwania współpracy pomiędzy wywiadami brytyjskim i izraelskim.

Źródło

The assassination of Mahmoud al Mabhouh in Dubai:

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: