Wolna Palestyna

02/02/2010

Izraelska policja odpowiedzialna za śpiączkę Amerykanina bezkarna

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:49

Izraelskie władze zwolniły policję z zarzutów spowodowania urazu głowy u Amerykanina podczas protestu przeciwko budowie izraelskiego muru, wskutek którego zapadł w śpiączkę.

Urzędnicy stwierdzili, że policja nie miała kryminalnych zamiarów, podaje The Washington Post, relacjonując następstwa incydentu z marca 2009 roku na Zachodnim Brzegu Jordanu, w którym 38 letni Tristan Anderson został postrzelony w głowę pociskiem z gazem łzawiącym.

Ofiara wybudziła się w końcu z trwającej miesiące śpiączki i może się komunikować jedynie za pomocą podstawowych dźwięków.

Po incydencie rząd izraelski powiedział, że agenci egzekwujący przestrzeganie prawa nie mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnię, jako że ofiara doznała urazu podczas demonstracji przeciwko budowie przez Izrael muru apartheidu w wiosce Ni’lin na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Tel Aviv uznał również rzeczony protest za „akt wojny” pomimo tego, że Anderson doznał obrażeń głowy podczas pokojowej demonstracji.

Członkowie rodziny pokojowego aktywisty zapowiedzieli skierowanie sprawy przeciwko Tel Avivowi na drogę sądową.

Prawnik Tristana Andersona Michael Sfard argumentuje, że uznanie cywilnej demonstracji za „akt wojny” może oznaczać jedynie to, że Izrael prowadzi wojnę z cywilami. „Prawo międzynarodowe identyfikuje incydent jako klarowny przypadek łamania praw człowieka”, powiedział. „Będziemy dalej badać tę sprawę i podamy izraelski rząd do sądu.”

The Post relacjonuje również, że marsz, w którym uczestniczył Anderson, był sponsorowany przez Międzynarodowy Ruch Solidarności (ISM), który toczy prawne boje z izraelskim reżimem, i dwoje jego członków (Rachel Corrie i Tom Hurndall – przypis tłumacza) zostało zabitych w innych incydentach z udziałem sił izraelskich w minionych latach.

Tłumaczenie własne z www.presstv.ir

Dla przypomnienia –

Reporter IMC ranny w Ni’ilin; akcje solidarnościowe na świecie:

http://pl.indymedia.org/pl/2009/03/43329.shtml

Israeli forces shoot American activist 1/2

Israeli forces shoot American activist 2/2

http://www.youtube.com/watch?v=0oYKR9Fhbhc

1 komentarz »

  1. […] Zobacz również sprawę Tristana Andersona. […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Pomagasz Palestyńczykom wyżyć – Izraelczycy pomogą tobie. Umrzeć « Wolna Palestyna — 06/08/2010 @ 20:39 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: