Wolna Palestyna

13/01/2010

Izrael zburzył palestyńską osadę na Zachodnim Brzegu

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 18:17

10-01-2010

Żołnierze izraelscy zburzyli na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu osiedle złożone z domów, lepianek i szałasów zamieszkanych przez 150 Palestyńczyków

Rzecznik władz okupacyjnych Lee Hiromoto wyjaśnił, że „ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców usunięto 14 nielegalnie wzniesionych budynków”, ponieważ powstały one na terenach używanych przez armię Izraela do ćwiczeń wojskowych.

Miejscowy urzędnik Autonomii Palestyńskiej Atef Hanini zakwestionował izraelskie uzasadnienie wyburzenia osiedla. Oświadczył, że „istniało ono od dziesięcioleci w rejonie miejscowości Tana, leżącej na zachód od Nablusu”.

Wśród budynków zburzonych przez izraelskie buldożery była palestyńska szkoła.

Na podstawie tymczasowego porozumienia pokojowego z Palestyńczykami Izrael sprawuje pełną kontrolę wojskową i cywilną na ponad 60 procentach terytoriów Zachodniego Brzegu. Obszar ten jest określany jako „Strefa C”.

Biuro ONZ ds. Koordynacji Kwestii Humanitarnych stwierdziło w swym grudniowym raporcie, że izraelskie zarządzenia zabraniające Palestyńczykom budowania domów na wielu obszarach „Strefy C” nie pozostawiły im innego wyboru, jak budować bez zezwolenia – mimo ryzyka, że ich schronienia zostaną zburzone.

Cały obszar Zachodniego Brzegu (łącznie ze Wschodnią Jerozolimą) to 5800 km kwadratowych zamieszkanych przez 1,2 miliona Palestyńczyków i 250 tys. Żydów.

W Strefie Gazy, skąd rząd Izraela ewakuował żydowskich osadników, a której powierzchnia wynosi 363 km kw., mieszka półtora miliona Palestyńczyków. Jest to najgęściej zaludniony obszar na świecie.

Terytorium Izraela bez obszaru Autonomii Palestyńskiej liczy 20770 km kwadratowych, na których zamieszkuje 7,1 miliona ludzi.

Źródło

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: