Wolna Palestyna

05/01/2010

„Po wyjęciu oczu, powieki zalepialiśmy klejem”

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 21:11

Rogówka od zmarłego. Nerka od ciężko rannego. Organ pobrać, a ciało zaszyć tak, by rodzina nie poznała. Takie polecenia w latach 90. słyszeli pracownicy największego izraelskiego zakładu medycyny sądowej Abu Kabir. Dawcami, wbrew woli bliskich, byli często wrogowie – Palestyńczycy.

Przez 16 lat za tymi praktykami stał urodzony w Polsce Izraelczyk Jehuda Hiss. To on kierował Abu Kabir.

W 2000 roku Hiss udzielił poufnego wywiadu czołowej antropolog Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley Nancy Scheper-Hughes, która od lat tropi handlarzy organami. Autorka udostępniła fragmenty tej rozmowy dopiero teraz, po 10 latach, zachęcona licznymi publikacjami i obszernym dziennikarskim śledztwem w Szwecji.

W wywiadzie Hiss przyznał się do nielegalnego usunięcia części ciała ze 125 zwłok. – By uzyskać rogówkę, wycinaliśmy całe oko, pobieraliśmy też skórę, zastawki serca. Po wyjęciu oczu, powieki zaklejaliśmy, by nikt nie mógł ich rozchylić i się zorientować – przyznał.

Bez zgody

Narządy pobierane były bez zgody rodzin ofiar. Ich dramat opisał już pół roku temu na łamach szwedzkiego Aftonbladet Donald Bostrom. Wtedy Izrael oskarżono o celowe zabijanie Palestyńczyków dla organów. – W 1992 roku zginęło 133 Palestyńczyków z rąk Izraelczyków, 52 z nich zostało zabranych do szpitali na autopsję, nikt nie wie po co – było to wbrew woli rodzin, a przyczyna śmierci była znana – podkreślał Bostrom.

Haim Buzaglo, Palestyńczyk, którego syn był ofiarą procederu tak relacjonuje zdarzenia sprzed kilkunastu lat: – Kiedy otworzyli trumnę było widać, że coś mu zrobili, że coś na nim ćwiczyli, miał pociętą czaszkę, wyjęli mu oczy. Moja żona pytała – co mu zrobili? – mówi. I dodaje: – A my przecież nie chcieliśmy autopsji!

Na publikacje Bostroma w Izraelu zareagowano oburzeniem, stosunki dyplomatyczne ze Szwecją stały się lodowate. Ale teraz po upublicznieniu taśm Jehudy Hissa, Izraelczycy przyznają: tak, byli zabici, którym wycinano organy. Tak, zdarzało się, że byli to nasi wrogowie Palestyńczycy. Ale – nikt nikogo celowo nie zabijał!

Symbol

W sprawie jest jeszcze drugi wymiar: nerka, serce, oko, skóra czy kość palestyńskiego zamachowca miały ratować życie izraelskiego żołnierza. – Chodzi o tę symbolikę – branie skóry osoby z populacji uznanej za wroga na potrzeby wojska? Właśnie ze względu na ciężar tego symbolu, to musi być dogłębnie przemyślane – podkreśla Nancy Scheper-Hughes.

Jehuda Hiss otrzymał reprymendę, ale dalej pracuje w tym samym szpitalu. Po ujawnieniu taśm sprzed 10 lat, całej rozmowy się wyparł.

Źródło

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: