Wolna Palestyna

18/12/2009

Uchodźcy palestyńscy

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 17:52

UNRWA określa „uchodźcą palestyńskim” (czyli osobą uprawnioną do otrzymywania pomocy od Organizacji) każdego człowieka, który posiadał miejsce zamieszkania na terytorium mandatowym Palestyny między 1 czerwca 1946 a 15 maja 1948 oraz który stracił zarówno dom jak i środki do życia w wyniku wojny arabsko – izraelskiej w 1948 roku. Również potomkowie uchodźców mają prawo do zarejestrowania się jako uchodźcy palestyńscy. Tylko uchodźcy mieszkający w jednym z 5 rejonów w jakich UNRWA prowadzi swoje działania mogą korzystać z pomocy Organizacji.

Ocenia się, że w październiku 2009 roku liczba zarejestrowanych uchodźców palestyńskich wynosiła ponad 4.6 miliona. Tylko 1/3 z nich żyje w 58 obozach dla uchodźców. Większość mieszka w miastach oraz wsiach na terenach objętych działalnością Organizacji, niektórzy przenieśli się do innych krajów. Z działań prowadzonych przez UNRWA mogą skorzystać wszyscy zarejestrowani uchodźcy, żyjący na terenach objętych pomocą Organizacji.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przewiduje, że w sytuacjach kryzysowych z pomocy UNRWA mogą korzystać także osoby nie spełniające wymagań definicji uchodźcy palestyńskiego, jeśli były one zmuszone do przesiedlenia w wyniku wojny w czerwcu 1967 roku oraz późniejszych konfliktów.


Dokument opracowany przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, listopad 2009 r.

Źródło

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: